“Femei pentru frumuseţea femeilor” este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, având contractul de finanţare POSDRU/148/6.3/G/126018 si vizează promovarea incluziunii sociale a femeilor dezavantajate din punct de vedere social.
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă asigurarea egalităţii de şanse şi de gen pentru femeile din regiunea S-V Oltenia în ceea ce priveşte accesul la formarea profesională, la obţinerea şi păstrarea unui loc de muncă, în vederea creşterii participării acestora la viata economică şi socială.
![](/uploads/images/proiect3.png)
Obiectivele specifice ale proiectului vizeaza :cresterea gradului de constientizare asupra problematicii discriminarii dupa criterii de gen, consolidarea principiului egalitatii de sanse si de gen, dezvoltarea capacitatii locale de furnizare a programelor de formare profesionala flexibile si relevante pentru piata muncii si facilitarea accesului femeilor la ocupare, prin furnizarea de programe de calificare/recalificare.
În cadrul acestui proiect se desfăşoara activităţi precum: informarea opiniei publice asupra accesului la formarea profesională a femeilor dezavantajate din punct de vedere social, organizarea unei campanii regionale de combatere a discriminării de şanse şi gen şi de promovare a incluziunii sociale a femeilor dezavantajate, organizarea meselor rotunde cu scopul de a prezenta problemele cu care se confruntă femeile în integrarea socio-profesională şi de a propune metode de combatere a acestor probleme şi activitatea de furnizare a programelor de calificare/recalificare în ocupaţii precum: coafor, frizer, manichiurist/pedichiurist, lucrător pentru estetica şi igiena corpului omenesc şi înfiinţarea Centrului Regional de Calificare a Femeilor în Domeniul Esteticii şi Înfrumuseţării.
Grupul ţintă este format din femei din Regiunea Sud-Vest Oltenia, din manageri ai autorităţilor publice locale şi centrale, din angajaţi ai autorităţilor publice centrale şi locale şi din angajaţi ai organizaţiilor societăţii civile.